banner
Jan 12, 2016

2016 KORA Awards Nominees-Full List Of Nominees

Written by


2016 KORA Awards Nominees-Full List Of Nominees

2016 KORA Award Nominees- finally  the nominees have been announced for the 2016 Kora All-Africa Music Awards, with the continent’s best artists set to battle it out for their respective  26 categories for Africa’s most lucrative  and arguably most prestigious – music awards. The ceremony will take place at the Windhoek Country Club in Namibia on 20 March 2016.
Below are the full list of 2016 KORA Awards nominees
Best Album of the Year

Bebe Cool – Go Mama (Uganda)
Suzana Lebrano – Vitoria (Cape Verde)
The Soil – Nostalgic Moments (South Africa)
EES – Authentic Rebel (Namibia)
Tinariwen – Emmaar (Mali)
Jovi – Mboko God (Cameroon)

Best Hip-Hop Artist

Sarkodie (Ghana)
Hamzaoul Med Amine (Tunisia)
K.O (South Africa)
Stanley Enow (Cameroon)
Kiff No Beat (Cote d’ivoire)
Wakazi (Tanzania)
Best Urban Music Artist

Mi Casa (South Africa)
MzVee (Ghana)
DJ Arafat (Cote d’ivoire)
Dama Do Bling (Mozambique)
Fanicko (Benin)
Sally Boss Madam (Namibia)

Best Collaboration of the Year

‘Adaobi’ – Don Jazzy, Reekado Banks, Di’Ja & Korede Bello
‘Mantsayadch’ – Ahmed Soultan, Dizzy Dros, Dj Van, Manal BK, Muslim & Shayfeen
‘Mayday SOS’ – JJK & Bracket
‘Adonal’ – Sarkodie & Caspro
‘Africa Baby’ – Cano, Wizzboyy, Mafikizolo & The Dogg
‘Tusimame’ – Emanuel Jal, Vanessa Mdee, Juliana & Syssi Mananga
Best Traditional Music Artist – Female

Cecile Kayirebwa (Rwanda)
Dobet Gnahore (Cote d’ivoire)
Sham Geshu (Eritrea)
Abey Lakew (Ethipia)
Erna Shimu (Namibia)
Hope Masike (Zimbabwe)

Best Traditional Music Artist – male

Mathias Walukaga (Uganda)
Mrisho Mpoto (Tanzania)
Stanlux (Togo)
N’Dulo Kitoxi (Angola)
Kandla Kora (Guinea)
Demba Tandla (Mauritania)

Best Group – Spiritual Music

Simply Chrysolite (South Africa)
VM Six (Namibia)
BNG (Nigeria)
24 Elders (Kenya)
Eden (Cote d’ivoire)
Penuel Cantorum (Benin)
Best Traditional Music Group of Africa

Makwakwa Cultural Ensemble (Botswana)
Trio Teriba (Benin)
Groupe Kiltir (Reunion)
Babylone (Algeria)
Bayuda Du Congo (DRC)
Les Espoirs De Coronthie (Guinea)

Best Artist of the African Diaspora

Maltre Gims (DRC/France)
Teeyah (Cote d’ivoire/France)
Mokobe (Mali/France)
Singular (CAR/France)
Martin Hod (Benin/France)
Jessica Dorsey (Caribbean/France)
Best Video of the Year

Eddy Kenzo – ‘Zigido’ (Uganda)
Tiwa Savage – ‘My Darlin’ (Nigeria)
Flavour – ‘Golibe’ (Nigeria)
Cano – ‘African Baby’ (Equatorial Guinea)
Jose Chameleone – ‘Wale Wale’ (Uganda)
Korede Belo – ‘God Win’ (Nigeria)
Best Male Artist – Spiritual Music

D-Naff (Namibua)
Hatim Ammor (Morocco)
Kabelo Eric (Botswana)
Kidum (Burundi)
Eugen Ablodevi (Togo)
Eddy Kamoso (Burundi)
Best Female Artist – Spiritual Music

Rebecca Malope (South Africa)
Gloria Muliro (Kenya)
Lara Georges (Nigeria)
Kanvee G Adams (Liberia)
Sarah Hagos (Eritrea)

Best African Group

Bracket (Nigeria)
Double Bangz (Sierra Leone)
Sauti Sol (Kenya)
Toofan (Togo)
X-Maleya (Cameroon)
Bana C4 (DRC)

Best Female Artist – North Africa

Samira Said (Morrocco)
Sherine Abdel Wahab (Egypt)
Zina Daoudia (Morrocco)
Sarah Ayoub (Morrocco)
Amani Swissi (Tunisia)
Latifa (Tunisi

Best Male Artist – North Africa

Tamer Hosny (Egypt)
Lochi DK (Algeria)
Ahmed Soultan (Morrocco)
Saber Houari (Algeria)
Kafon (Tunisia)
Ayman Al Atar (Libya)

Legendary Award

Amr Diab (Egypt)
Yvonne Chaka Chaka (South Africa)
Teddy Afro (Ethiopia)
Werrason (DRC)
P-Square (Nigeria)
Coumba Gawlo (Senegal)
Best Female Artist – Central Africa

Charlotte Dipanda (Cameroon)
Cindy Le Coeur (DRC)
Syssi Mananga (Congo)
Queen Koumb (Gabon)
Mani Bella (Cameroon)
Bussine Mbadinga (Gabon)
Best Female Artist – Southern Africa

Moneoa (South Africa)
Elize Detlinger (Namibia)
Bruna Tatiana (Angola)
Lusha James (Mozambique)
Pah Chihera (Zimbabwe)
Busiswa (South Africa)

Best Male Artist – Southern Africa

C4 Pedro (Angola)
AKA (South Africa)
Gazza (Namibia)
Coreon Du (Angola)
Petersen (Zambia)
Piksy (Malawi)
Best Female Artist – Central Africa

Charlotte Dipanda (Cameroon)
Cindy Le Coeur (DRC)
Syssi Mananga (Congo)
Queen Koumb (Gabon)
Mani Bella (Cameroon)
Bussine Mbadinga (Gabon)

Best Male Artist – Central Africa

Cano (Equatorial Guinea)
Ferre Gola (DRC)
Tresor Mvoula (Congo)
Frederick Gassita (Gabon)
Mawndoe Celestine (Chad)
Calema (Sao Tome & Principe)
Most Promising Male Artiste of Africa

Reekado Banks (Nigeria)
Chem Edine Boudra (Algeria)
Numerica (Cameroon)
Odyai (Madagascar)
J Rio (Gabon)
Yamoto Band (Tanzania)

Most Promising Female Artiste of Africa

Bading M (Gabon)
Yemi Alade (Nigeria)
Nelida Karr (Equatorial Guinea)
Daphe (Cameroon)
Naima Kay (South Africa)
Kaaki (Ghana)
Best Female Artist – East Africa

Irene Ntale (Uganda)
Victoria Kimani (Kenya)
Vanessa Mdee (Tanzania)
Juliana Kanyomozi (Uganda)
Knowless Butera (Rwanda)
Avril Nyambura (Kenya)

 

 

 

 


READ MORE >>>  MTN PROJECT FAME 2016 Registration Audition Form
Article Categories:
ENTERTAINMENT NEWS

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *